Faq

1. Na czym polega konkurs?

Konkurs polega na zebraniu odzieży (nowej lub używanej) o jak największej wadze w okresie trwania konkursu. Zebrana odzież zostanie ponownie wprowadzona do obiegu.

2. Jaki jest cel konkursu?

Głównym celem konkursu jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Dodatkowe cele akcji to: Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w zakresie gospodarowania odpadami, recyklingu, odnawialnych źródeł energii oraz ochronny przyrody. Kształtowanie wśród najmłodszych postawy życia zgodnie z zasadami ekologii oraz dbania o przyrodę. Promocja wśród dzieci i młodzieży idei zaangażowania społecznego, empatii oraz otwartości na drugiego człowieka, poprzez organizację szkolnych przedsięwzięć charytatywnych, których celem jest udzielenie wsparcia rówieśnikom.

3. Dlaczego warto angażować dzieci i młodzież w pomaganie?

Pomaganie innym, słabszym, uboższym, potrzebującym pomocy kształci empatię, uczy angażowania się w działania charytatywne i społeczne, pozwala nabyć umiejętności komunikacji oraz współpracy, cechy niezbędne w dorosłym życiu.

4. Jak zgłosić się do konkursu?

Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy na stronie www.ecokonkurs.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 maja 2024 r.

5. W jakim terminie trwa konkurs?

Placówka rozpoczyna zbiórkę po przesłaniu zgłoszenia. Zbiórka odzieży trwa do 16 maja 2024 r. Do tego dnia należy zgłosić odbiór zebranej odzieży za pomocą formularza na stronie www.ecokonkurs.pl

6. Kto może brać udział w konkursie?

Tekstylia zbierają grupy dzieci i młodzieży reprezentujące placówki oświatowe oraz inne placówki (np. żłobki, świetlice, placówki wsparcia dziennego), na których czele stoi Opiekun (nauczyciel, opiekun, wychowawca).

7. Co dzieje się z zebraną odzieżą?

Uczestnicy zamawiają kuriera, który bezpłatnie odbiera odzież. Formularz zamówienia kuriera znajduje się na stronie www.ecokonkurs.pl. Po odebraniu przez kuriera kartony z tekstyliami trafiają do sortowni. Każdy karton jest ważony, a jego waga zamieniana jest na darowiznę finansową dla podopiecznych Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, za pomocą przelicznika (1kg=1zł). Rozliczone kartony są otwierane i trafiają na stół sortowniczy – gdzie są dzielone na 50 kategorii – zarówno pod względem asortymentu, jak również stopnia zużycia rzeczy. Przesortowane rzeczy, zgodnie z kategoriami są przygotowywane do dalszego obiegu. Część jest przekazywana na sprzedaż jako odzież używana, a część jest przerabiana na surowce przemysłowe, zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej.

8. Jakie są nagrody w konkursie?

W konkursie nagradzane jest 6 najlepszych wyników zbiórki odzieży: I miejsce – 3000 zł + 300 zł dla opiekuna; II miejsce – 2500 zł + 250 zł dla opiekuna; III miejsce – 1800 zł + 150 zł dla opiekuna; IV miejsce – 700 zł + 100 zł dla opiekuna; V miejsce – 600 zł + 100 zł dla opiekuna; VI miejsce – 400 zł + 100 zł dla opiekuna;
Dodatkowo każdy Opiekun grupy otrzyma dostęp do kursu on-line „Skuteczny nauczyciel i wychowawca” o wartości 149 zł, a każda grupa kupon rabatowy w wysokości 30% na produkty edukacyjne do wykorzystania w sklepie internetowym Centrum Dobrego Wychowania (www.sklep.cdw.edu.pl) lub na kursy on-line do wykorzystania na stronie www.kursy.cdw.edu.pl.
Organizowany jest również konkurs specjalny na Najciekawsze wydarzenie promujące zbiórkę : I nagroda – 1000 zł; II nagroda – 300 zł; III nagroda – 200 zł. Wydarzenia można zgłaszać do konkursu przez stronę www.ecokonkurs.pl

9. Czy dzieci (uczniowie) mogą otrzymać dyplom za uczestnictwo w konkursie?

Tak, każde dziecko zaangażowane w konkurs może otrzymać dyplom, wystarczy podać potrzebną liczbę dyplomów wypełniając formularz zgłoszeniowy do konkursu. Dyplom można również pobrać i wydrukować samodzielnie TUTAJ. Dyplom może również zostać przygotowany dla placówki (aby zamówić taki dyplom prosimy przesłać informację mailem lub poprzez formularz zgłoszeniowy (wpisując w uwagach).

10. Czy nauczyciel/wychowawca otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie w konkursie?

Tak, każda osoba wpisana w formularzu zgłoszeniowym jako opiekun grupy otrzyma zaświadczenie. W uwagach (w formularzu zgłoszeniowym) lub mailowo (kontakt@ecokonkurs.pl) można również zgłosić dodatkowe osoby, dla których również przygotujemy zaświadczenia.

11. Jakie są zasady konkursu?

Konkurs polega na zebraniu odzieży (nowej lub używanej) o jak największej wadze w okresie trwania konkursu. Przyjmowana jest tylko odzież spełniająca następujące warunki: wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia czyli: bez dziur, bez zmechaceń, bez plam, czyste, kompletne, niezniszczone; buty połączone w pary, czyste, kompletne, niezniszczone, nieposiadające znacznych śladów zużycia; torebki kompletne, bez zewnętrznych zniszczeń i braków. Szczegółowy regulamin można znaleźć tutaj REGULAMIN.

12. Na czym polega konkurs specjalny „Najciekawsze wydarzenie promujące zbiórkę”?

Placówki biorące udział w konkursie mogą organizować ciekawe akcje i przedsięwzięcia w ramach zbiórki odzieży, np. kiermasze, koncerty, zawody sportowe, bale przebierańców, pikniki charytatywne, pokazy mody itp. Podczas tych wydarzeń można promować zbiórkę odzieży oraz pozostałe cele konkursu. Uczestnicy konkursu mogą zgłosić najciekawsze pomysły do dodatkowego, specjalnego konkursu (wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie: www.ecokonkurs.pl ). Organizator wybierze 3 najciekawsze pomysły i nagrodzi je (I miejsce – 1000 zł; II miejsce – 300 zł; III miejsce – 200 zł).

13. Jak przykładowo może wyglądać zbiórka odzieży w ramach konkursu?

Kiermasz: Przedszkole zorganizowało zbiórkę odzieży, której finałem był charytatywny kiermasz dla dzieci i rodziców. Smakołyki na kiermasz przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Dzień Ziemi: Zbiórka odzieży została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Ziemi. Każda osoba, która uczestniczyła musiała przynieść worek z odzieżą, a w zamian dostawała pakiet do sprzątania planety (koszulka, rękawice i worki). Wspólnie posprzątaliśmy osiedle. Spotkanie zakończyło się wspólnym grillem.
Warsztaty krawieckie: W akcję zaangażowała się lokalna społeczność. Szkoła zorganizowała warsztaty szycia woreczków na lawendę ze starych, recyklingowych materiałów, w których uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami.
Pokaz mody: Przedszkole zorganizowało ekologiczny pokaz mody. Działanie to zaowocowało zebraniem blisko 400 kg tekstyliów. W konkurs zaangażowała się również Rada Rodziców.
Lekcja o ekologii: Można skorzystać z konspektów zajęć, które są do pobrania tutaj.
Zachęcamy również do wymyślania nowych/własnych pomysłów na akcję. Ograniczeniem jest tylko Wasza pomysłowość i kreatywność.

14. Na czym polega wirtualna skarbonka na odzież?

Placówki biorące udział w konkursie mogą organizować różne akcje i przedsięwzięcia w ramach zbiórki odzieży (kiermasze, koncerty, zawody sportowe, bale przebierańców itp.). Uczestnicy tych wydarzeń przynoszą odzież na zbiórkę, ale mogą również przekazywać darowizny na charytatywny cel konkursu, czyli wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Zebraną w ten sposób kwotę wystarczy przekazać przez wirtualną skarbonkę w ramach konkursu. Przekazany 1 zł to 1 kg dodany do wyniku placówki.
Aby przekazać zebraną kwotę do wirtualnej skarbonki wystarczy kliknąć tutaj i wybrać swoją placówkę z listy i dokonać wpłaty.

15. Jak spakować i wysłać odzież?

Pobierz instrukcję sortowania i pakowania odzieży.
a. Przygotuj karton, rozmiarami zbliżony do walizki podręcznej (maksymalny rozmiar paczki, którą może zabrać kurier, wynosi 180 cm dla sumy wszystkich trzech wymiarów kartonu: szerokości, wysokości i głębokości, a najdłuższy bok może mieć maksymalnie 80 cm.) Jeżeli nie posiadasz kartonu o tych wymiarach, z łatwością zdobędziesz go np. w sklepie spożywczym.
b. Przygotuj rzeczy do wysyłki, przyjmowane są:
i. wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, niemowlęcej;
ii. buty połączone w pary;
iii. akcesoria, np.: torebki, paski, biżuteria;
iv. tekstylia domowe, np.: koce, pościel, obrusy, firany.
c. Pamiętaj! Przesyłane rzeczy powinny być nowe lub używane, nadające się do wprowadzenia do drugiego obiegu, bez dziur, zmechaceń, plam, czyste, kompletne i niezniszczone.
d. Przygotowane rzeczy poskładaj i ciasno umieść w kartonie, jedna paczka powinna ważyć od 10 do 30 kg. Jeżeli chcesz podarować więcej rzeczy możesz spakować je w kilka kartonów. Kartony dobrze zaklej, podpisz „Ubrania do oddania” i oklej naklejkami, które prześlemy pocztą po zgłoszeniu grupy do konkursu.
e. Zamów bezpłatnego kuriera. W tym celu na stronie www.ecokonkurs.pl wybierz „Zamów odbiór”, a następnie wypełnij formularz. W formularzu podaj:
i. imię i nazwisko lidera grupy,
ii. nazwę grupy,
iii. nazwę placówki, z której pochodzi grupa,
iv. adres e-mail oraz numer telefonu lidera,
v. datę odbioru odzieży oraz ilość pudełek z tekstyliami
f. Kurier będzie mógł odebrać tylko tyle pudełek, ile zostanie wskazane w formularzu!
g. Po wysłaniu formularza otrzymasz wiadomość email (na adres podany w zgłoszeniu) z potwierdzeniem zamówienia kuriera.
h. Pudełka zostaw przy wejściu do placówki (wewnątrz budynku) oraz poinformuj portiera, woźnego lub inną osobę z placówki o odbiorze przygotowanych paczek przez kuriera. Kurier odbierze tekstylia w godzinach pomiędzy 9:00 a 17:00 ustalonego dnia.
i. W wyznaczonym dniu (wskazanym w formularzu) kurier odbierze spakowane pudełka i do każdego odebranego pudełka zostawi pokwitowanie.

16. Jaka odzież będzie odbierana?

Zbieramy odzież spełniającą następujące warunki:
i. wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, niemowlęcej;
ii. buty połączone w pary;
iii. akcesoria, np.: torebki, paski, biżuteria;
iv. tekstylia domowe, np.: koce, pościel, obrusy, firany.

17. Jak zorganizować zbiórkę odzieży?

Zbiórkę odzieży można zorganizować w kilku prostych krokach:
a. Zbierz grupę chętnych osób, które chcą zaangażować się w konkurs (uczniów, kolegów, koleżanek, nauczycieli, wychowawców, pracowników, rodziny, przyjaciół, znajomych);
b. Poinformujcie o konkursie inne osoby (zawieście np. plakaty w waszej placówce i okolicznych miejscach, przekażcie ulotki zainteresowanym osobom, opublikujcie informację na stronie internetowej i/lub w social mediach)
c. Zorganizujcie wydarzenie (np. koncert, występ, konkurs, kiermasz itp.), w czasie którego będziecie zbierać tekstylia;
d. Możecie również wymyślić własny, ciekawy sposób na promowanie akcji i zbiórkę ubrań. Czasami prościej jest zbierać również pieniądze, które można przekazać jako darowiznę i przeliczyć na kilogramy odzieży za pomocą wirtualnej skarbonki na odzież (więcej o wirtualnej skarbonce w pkt. 14. powyżej).
e. Na koniec wspólnie zapakujcie zebrane ubrania w pudełka i zamówcie bezpłatnego kuriera.
f. Pamiętajcie również aby zgłosić swoje wydarzenie do konkursu specjalnego na „Najciekawsze wydarzenie promujące zbiórkę”.

18. Jak wyglądał konkurs w poprzednich latach?

Konkurs rozgrywany jest od 2021 r. W 2023 roku w konkursie wzięło udział 199 placówek z całej polski, które zebrały w sumie 43286 kg.

19. Kto jest organizatorem konkursu?

Organizatorem konkursu jest Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo. Fundacja od blisko 30 lat prowadzi działania na rzecz wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży. Naszą misją jest kształtowanie dobrze wychowanego i przygotowanego do życia człowieka. Człowieka silnej wiary, świadomego patriotę i obywatela, sprawnego w działaniu społecznym i gospodarczym. Więcej o Fundacji na stronie: www.fsd.lublin.pl